Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com

Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com

Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com

Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com

Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com
Kocaeli Drone Çekim - İzmit Drone Çekim - Gebze Drone Çekim - Kurumsal Drone Çekimi I 41Drone.Com
Drone Çekimi Nasıl Yapılır - Kocaeli Drone Çekim Hizmeti - 41 Drone

Drone Çekimi Nasıl Yapılır

Drone Çekimi Nasıl Yapılır

Hobi olarak drone uçurmak keyifli ve kolay olsa da, bir yeri veya bir nesneyi, profesyonel anlamda kayda almak titizlik isteyen bir durumdur. Olası hataları önceden fark edip kontrol altına almanız gerekmektedir. Dron çekimi kadar videonun düzenlenme sürecide önem arz eden bir durumdur. Çekeceğiniz mekanı ilk olarak gözünüzle kurmanız gerekmektedir. Yapacağınızı çekim öncesi gözünüzde canlandırın ve sonrasında çekime başlayın, ani hareketler ve farklı yönlere yapacağınız manevralar çekiminizi kötü gösterir. Bir iş yerini dışarıdan çekiyorsanız ve yan profilden görüntü alacaksanız dronu yan uçurup aksi bir yönde hareket ettirmemeniz gerekmektedir.


Yukarıdaki görselde firmanın yandan videosunu almak isteyen bir drone mevcut, bu uçuş esnasında pilotun ileri yönlü yapacağı bir manevra o görüntüyü kullanılmaz hale getirir ve akıcılığı bozar. Gideceğiniz yönü belirleyip o yöne doğru aynı hızda akıcı bir hamle yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız çekim, yandan, tepeden kuşbakışı ve geri yönde olabilir, hangi yöne uçuş yaparsanız yapın hafif ve nazik hareketler ile mümkün olduğunca az manevralar yapınız.

Uçuş Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bataryalarınızın tam dolu olmasına ve uçuş öncesinde doldurulmasına dikkat ediniz. Önceden doldurduğunuz ve beklemiş olan batarya uçuş sırasında beklediğiniz performansı size veremeyebilir. Yeni dolan bataryada dolum oranı %100 gösterirken, bekletilmiş bataryada %100/90 olarak kırmızı şekilde sistem size uyarı verir.

 

Açık alanda uçuş yapıyorsanız GPS konumu hayat kurtarır. Uçuş öncesinde kalkış yapmadan önce mümkün olduğunda fazla GPS uydusuna bağlanması için drona zaman tanıyınız. Kalkış sonrasında ‘’Eve Dönüş Noktası’’ (Home Point) uyarısı vermesi önemlidir. Bu durum sinyal kaybında dronun geri döneceği noktayı belirler bazı uçuşlarda hızlı kalkış yapan kullanıcılar dronun kaybolup geri gelmediğini söylerler, bu sebeple birçok kişi dronunu kaybetmiştir. Bunun sebeplerinden biri de ‘’Home Point’’ noktasının sistem tarafından belirlenmemiş olmasıdır. Sistem kalkış noktasını bazen geç tanımlaya bilir veya hiç tanımlamaz bu tarz durumlarda dron kalkışından sonra elle konum belirlemesi yapmak gereklidir.


Kapalı Mekanda Drone Çekimi Nasıl Yapılır

Kapalı mekânda çekim yaparken dışarıdan hava akışı olmaması çok önemli bir durumdur.

Örneğin; Kapalı ve rüzgârsız bir ortamda dronu havalandırdınız, bulunduğunuz ortamda açılacak bir kapı, anlık olarak ortama rüzgar vererek, dronun kontrolden çıkmasını sebep olacaktır.

Normal şartlarda dronunuz GPS aktif konumdayken, dışarıdan gelecek bir rüzgara karşı kendini havada stabil tutabiliyor. Fakat kapalı ortamda böyle bir durum söz konusu değildir.

Özellikle kullandığınız dronda engel sensörü bulunmuyorsa bir kırım yaşamamak için dronu hem gözle, hemde elle iyi kontrol etmeniz gerekir. Sinematik modda uçuş sağlayıp, hafif hareketler ile yavaş bir çekim yapılmalıdır. Mümkün olduğunda tek yönde hareket etmek, önemlidir.


Drone Videosu Editleme Süreci

Çekim kısmını hallettiniz, başarılı bir çekim elde ettiniz. Düzenleme kısmında yapacağınız düzenlemeler videonun kaderini belirler. Yaptığınız işi indirdikten sonra iş yükünü azaltmak için çektiğiniz videoları tek tek izleyiniz. Arada çekmiş olduğunuz gereksiz içerikleri silerek zaman kaybını aradan çıkarınız. Bahsettiğim video silme işleminde tüm parselleri izlerken yapacağınız montaj giriş, gelişme ve sonuç olarak kafanızda canlanmış oluyor. Sonrasında düzenleme için güzel bir müzik belirlemeniz, mümkünse de telifsiz bir müzik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.


Telifsiz Drone Müzikleri                       İndirmek için başlığa tıklayınız.


Ritim Geçişlerini İşaretlemek

Ritim geçişlerini işaretlemek düzenleme sırasında videoda atlama yapacağınız yerleri belirlemektir. Bu sayede akıcı ve ritme göre değişen bir video elde eder ve video süresini kısaltırsınız.

İzleyici sıkmayacak ve fazla uzun sürmeyecek videolar hazırlamaya özen gösteriniz. Kurumsal bir tanıtım filmi çekiyorsanız 60 saniyeyi geçirmemeye özen gösterirseniz videonun sonuna kadar izlenme olasılığı artacaktır.

Video düzenleme için bir bilgisayarınız yoksa telefondan kaliteli içerikler üretmenize yardımcı olacak ‘’VN’’ aplikasyon mevcuttur. Bu uygulama ile profesyonel içerikleri telefonunuz ile hazırlaya bilirsiniz.


 

'' Rüzgarlı Havada Drone Uçurmak '' Adlı Makale İçin Tıklayınız

Rüzgarlı havada drone uçurmak incelik ister detaylar için başlıya tıklayınız

 

'' Teknede Drone Çekimi Nasıl Yapılır '' Adlı Makale İçin Tıklayınız

Deniz üzerinde uçuş yaparken dikkat etmeniz gerekenler için başlığa tıklayınız

 

DİĞER MAKALELER

Drone Çekimi Nasıl Yapılır

Rüzgarlı Havada Drone Uçurmak

Teknede Drone Çekimi Nasıl Yapılır

Telifsiz Drone Müzikleri